Nissan Ariya til kun 2.765 kr. på privatleasing
Nissan skruer op for charmen og tilbyder 36 måneders privatleasing med elbilen Ariya til kun 2.765 kr. om måneden. Det giver sammenlagt under 115.000 kr., hvis man kan nøjes med 10.000 km årligt.
TEKST Simon Hallenslev FOTO Share Now PR
Folk fra København og omegn har efterhånden vænnet sig til delebilerne med blå skrift, der holder på hvert andet gadehjørne. Dem, der let kan lånes, når man skal til julefrokost i den anden ende af byen eller blot transportere et DBA-fund, der er bycyklen overlegen.
Firmaet Share Now har udbudt delebiler til københavnerne siden 2015 og har i dag over 700 biler, der kan deles af 130.000 tilmeldte kunder – men nu er det slut. Arriva Danmark, der har drevet Share Now fra begyndelsen, lukker nu ned for den populære delebilstjeneste.
Det er Stellantis, der siden 2022 har ejet Share Now på verdensplan, efter de købte tjenesten fra BMW og Mercedes. I Danmark er det dog Arriva, der har drevet delebilerne, og det er samme Arriva som dem, der driver store dele af den danske bus- og togdrift.
Det er netop et øget fokus bus- og togdriften, der gør, at Arriva Danmark nu lukker for delebilstjenesten.
»At drive en delebilservice i København kræver samtidig en investering, også i fremtiden. Og dér er vi som virksomhed i en situation, hvor vi er nødt til at fokusere og målrette vores ambitioner og investeringer i kerneforretningen, som er drift af busser og tog« siger direktør for Arriva Danmark, Marianne Bøttger, i en kommentar til Berlingske.
I dag køres der over 1 million ture på tværs af de 700 delebiler. Fraværet af de mange BMW i3, Peugeot e-208 og Fiat 500e i de københavnske gader efterlader lidt af et delebilshul. Et hul, som tjenesterne Kinto Share, LetsGo og Green Mobility må slås om at udfylde.
Share Now fortsætter driften af delebilstjenesten i København frem til den 29. februar 2024. Indtil da vil man fortsat kunne bruge delebilerne, som man plejer.
Nissan skruer op for charmen og tilbyder 36 måneders privatleasing med elbilen Ariya til kun 2.765 kr. om måneden. Det giver sammenlagt under 115.000 kr., hvis man kan nøjes med 10.000 km årligt.
Første kvartal af 2025 er gået, og i de tre måneder har VW ID.4 været den mest indregistrerede nye bil i Danmark. Tesla Model Y er stadig med i toppen, men det er VW ID. Buzz overraskende nok også.
Trump, told og tariffer. Tre ord, der efterhånden går hånd i hånd. Nu kan ordet ‘statsstøtte’ knyttes til trekløveret, da Trump vil booste salget af Tesla-modeller i Europa.
Vi holder længere fast i vores biler, og det får gennemsnitsalderen på biler i Danmark til at stige. Det er mere end 30 år siden, bilerne har været så gamle.
Den nye udgave af Lexus’ luksus-SUV har fedt design, tonsvis af udstyr og en attraktiv pris. Men affjedringen og drivlinjen i plug-in hybriden hænger ikke sammen.
Elbiler er kommet for at blive! Det vælter ind med nye modeller på markedet i Danmark, og vi har lavet en liste med alle elbiler i Danmark i 2025 – inklusive priser og rækkevidde på de forskellige modeller.