TEST Skoda Enyaq Coupé 605740
Nyheder
13. november 2024

Salget af brugte elbiler brager derudad – og priserne falder fortsat

Simon Hallenslev

Simon Hallenslev

Oktober blev en rekordmåned for brugtbilmarkedet. For første gang nogensinde blev der solgt mere end 10.000 brugte elbiler på én måned, og det sker samtidigt med, at priserne er i bund.

TEKST Simon Hallenslev FOTO Bilbasen

10.816. Så mange brugte elbiler blev der solgt alene i oktober. Et tal, der ikke er set før på det danske brugtmarked, og som udgør en stigning på 76 procent sammenlignet med oktober sidste år. Det er vildt, men i virkeligheden ikke så underligt. Priserne på brugte elbiler er nemlig lave – og fortsat faldende – hvorfor brugtbilkøberne slår til.

I uge 44, den sidste uge i rekordmåneden, blev over 1.800 brugte elbiler sat ned i pris, hvilket også er det højeste antal nogensinde. Og rekorderne stopper ikke dér.

Oktober blev også den første måned nogensinde, hvor vi på Bilbasen ikke alene har én men to biler, der er søgt over 200.000 gange på én måned. De nært beslægtede elektriske søskende, Skoda Enyaq og VW ID.4, bliver dermed et udtryk for, at de brugte elbiler er efterspurgte som aldrig før.

DUEL Peugeot E-3008 vs VW ID.4 05134

Mere for pengene

Lave priser og stor efterspørgsel giver et brugtbilmarked, der brager derudad. Brugtbilkøberne har ganske enkelt fundet ud af hvor meget bil, de kan få for pengene. Foruden Enyaq og ID.4 er modellerne VW ID.3 og Tesla Model 3 blandt de mest søgte elbiler på Bilbasen i oktober med iøjnefaldende lave priser. I begge tilfælde kan man blive elektrisk kørende for 150.000 kr. i biler, der er under 5 år gamle.

Tesla Model Y er også hyppigt eftersøgt på Bilbasen med en højere pris fra omkring 250.000 kr. Til gengæld er den højbenede amerikaner den bil, der er kortest tid om at blive solgt med kun 22 liggedage.

I alt 19.211 biler, uanset drivmiddel, blev justeret 2,1% ned i pris i oktober, svarende til en gennemsnitlig nedsættelse på 9.138 kr. Dermed er antallet af prisnedsættelser steget markant i den seneste måned. Det er dieselbiler, elbiler og plug-in hybrider, der falder i pris, mens benzinbilerne fortsat i stiger. For benzinbilerne er det især de nyere modeller fra 2019 og frem, der stiger.

Samlino logo
9 ud af 10 kan i gennemsnit spare 3.000 kr. på deres bilforsikring.
Indtast din nummerplade og se din pris på 30 sekunder - gratis!
Jeg kan ikke nummerpladen

Læs mere om: