Tesla Model Y stadig med i top 10
Første kvartal af 2025 er gået, og i de tre måneder har VW ID.4 været den mest indregistrerede nye bil i Danmark. Tesla Model Y er stadig med i toppen, men det er VW ID. Buzz overraskende nok også.
Når Simon Spies blev spurgt hvor mange biler han ejede, svarede han prompte ”Skal jeg tælle Volvo’erne med?”. Simon Spies er nok allermest kendt for sin ekstravagante livsstil som Danmarks ukronede rejsekonge. Men han var også en kæmpe bilentusiast og havde utallige sjældne eksemplarer i sin bilkælder. Her kan du se nogle af de biler og bilhistorier, som Simon Spies er mest kendt for.
På plakaten til filmen Spies & Glistrup, ser man Simon Spies og Mogens Glistrup køre i en cremefarvet Jaguar E-type. Faktisk var Simon Spies Jaguar E-type rød og han købte den i 1961, som var første år modellen blev produceret. Nu om stunder er det dog en sjældenhed at støde på en E-Type fra 1961.
Simon Spies gav en hvid Corvette C4 til Janni Spies på hendes 21 års fødselsdag. Han havde set den i serien Dallas, hvor Pamela kørte den. Han døbte den White Lady, efter navnet på den Cocktail, han og Janni fik den dag, de mødte hinanden.
Simon Spies havde to Mercedes 600 bedre kendt som Lille og Store Frede. Egentlig var han kun interesseret i den lange, men den kunne ikke umiddelbart leveres. Så mens han ventede på den lange version købte han ”Lille Frede”. Efterfølgende blev Store Frede kendt i det københavnske bybillede, når den fragtede morgenbolledamer til en tur i Tivoli. Måske er du selv på udkig efter en Lille Frede eller Store Frede.
Følg os på Facebook og Google+ og se flere bilnyheder og debatter.
Første kvartal af 2025 er gået, og i de tre måneder har VW ID.4 været den mest indregistrerede nye bil i Danmark. Tesla Model Y er stadig med i toppen, men det er VW ID. Buzz overraskende nok også.
Trump, told og tariffer. Tre ord, der efterhånden går hånd i hånd. Nu kan ordet ‘statsstøtte’ knyttes til trekløveret, da Trump vil booste salget af Tesla-modeller i Europa.
Vi holder længere fast i vores biler, og det får gennemsnitsalderen på biler i Danmark til at stige. Det er mere end 30 år siden, bilerne har været så gamle.
Nyt fjæs til favoritten: Den eftertragtede Skoda Enyaq får et facelift, der ikke gør så meget – men alligevel gør det helt rigtige. Vi kører første tur i den nye Skoda Enyaq.
Den nye udgave af Lexus’ luksus-SUV har fedt design, tonsvis af udstyr og en attraktiv pris. Men affjedringen og drivlinjen i plug-in hybriden hænger ikke sammen.
Elbiler er kommet for at blive! Det vælter ind med nye modeller på markedet i Danmark, og vi har lavet en liste med alle elbiler i Danmark i 2025 – inklusive priser og rækkevidde på de forskellige modeller.