Den lille Kia EV2 er på vej
EV3 får kun lov at være den mindste elbil fra Kia i en kort periode. En mindre model, EV2, er godt på vej, og sidst i februar vises konceptudgaven sammen med den færdige udgave af EV4.
TEKST Morten Bek FOTO PR
Navnene på kinesiske biler er så fantasifulde og ofte bizarre, at man skulle tro, kineserne havde været forbi en numerolog – eller bare har bedt Baidu, det kinesiske svar på Google, om at finde på noget festligt.
Hvor navnet Navor stammer fra, glemmer man alt om, når man ser prisen på det nye mærkes første model i Danmark. Navors model koster nemlig så lidt, at prisen virker som ren fantasi: 229.990 kr.
229.990 kr. er for Navor E5, der er giver usædvanligt meget metal for pengene: en 476 centimeter lang SUV (præcis samme størrelse som Skoda Kodiaq) med en plug-in hybrid-drivlinje, syv sæder og højt udstyrsniveau. For ikke at tale om seks års fabriksgaranti.
Navor er et helt nyt bilmærke, der har Danmark som lanceringsland i Europa. Navor det er en del af den store koncern Dongfeng, og det er Wismo (K.W. Bruun), importøren bag bl.a. Alfa Romeo, Citroën, Opel og Peugeot, som står bag Dongfeng-produkter i Danmark.
I Europa bruges Navor-navnet fremover som erstatning for mærket DFSK, som Dongfeng har skabt i joint venture-samarbejde med Sokon (DFSK er en sammentrækning af Dongfeng og Sokon). DFSK sælger biler i bl.a. Sverige.
Navor E5 er ikke en model, man skal vente lang tid på at prøve. Faktisk er den allerede i februar klar hos i alt 24 forhandlere, hvoraf ingen ligger i eller omkring de større danske byer. Bor man i Aarhus, Aalborg, Odense eller København, skal man til Grenaa, Frederikshavn, Middelfart eller Roskilde for at prøve og købe den kinesiske PHEV.
Bilbasen har haft lejlighed til at se nærmere på det første eksemplar af E5 i Danmark, og materialekvalitet og pladsforhold overgår på alle måder bilens pris på 229.990 kr. Der er faktisk plads til, at seks voksne kan sidde med nogenlunde plads med to personer på hver af de tre rækker.
Plug-in-drivlinjen består af en 1,5-liters benzinmotor uden turbo, en trinløs CVT-gearkasse, en generator og en stærk elmotor. Den samlede ydelse er på i alt 218 hestekræfter. En opladning af batteriet giver op til 69,7 kilometer elektrisk kørsel – sandsynligvis hvis man kører i medvind, 20 grader og roligt tempo, selvfølgelig. Vi ser frem til at prøve, hvor tæt E5 kommer på den oplyste rækkevidde.
Standardudstyret er ikke vildt, men omfattende i forhold til prisen. 18″ alufælge, LED-forlygter, soltag, bakkamera, indtræk i kunstlæder, el-justerbare forsæder (man sidder meget højt i begge sæder) og infotainment med 12,3″ touchscreen og trådløs opkobling til Apple CarPlay/Android Auto er standard.
Standardfarven på bilen – den uden merpris – er en lys grøn (Moss Green), mens metallak i sort, hvid eller sølv kommer med en høj merpris på 10.000 kr.
LÆS OGSÅ | Hybrid-crossover fra MG til 249.999 kroner
En ting skal man være opmærksom på: E5 har ingen trækkapacitet og kan ikke monteres med trækkrog. Det er muligt, Navor på et senere tidspunkt vil tilbyde det, men der er ingen information i forhold til hvornår. Det samme gælder i forhold til, om eksisterende biler vil kunne få en krog eftermonteret.
Importøren Wismo satser ikke som sådan på danskere, som kigger på eksempelvis en ny Ford Kuga PHEV (fra 349.990 kr.) eller Skoda Kodiaq iV (fra 470.195 kr.), men i stedet på kunder ude efter en brugt bil med syv sæder. Navor E5 ligger prismæssigt, viser Wismo-stikprøver blandt brugte benzinbiler til salg på Bilbasen, på niveau med en seks år gammel VW Touran eller en 10 år gammel Ford S-Max.
Det giver stof til eftertanke, hvis man synes, det er et besynderligt tidspunkt at introducere en ny plug-in hybrid. Til 229.990 kr. er der ingen ny bil på markedet, der er sammenlignelig med Navor E5 – uanset om den kører på benzin, strøm eller begge dele.
EV3 får kun lov at være den mindste elbil fra Kia i en kort periode. En mindre model, EV2, er godt på vej, og sidst i februar vises konceptudgaven sammen med den færdige udgave af EV4.
Audi Q4 40 E-Tron er tilbage, og denne gang spiller den basismodel med 204 hestekræfter og rækkevidde op til 412 kilometer. Som Sportback klarer den op til 423 kilometer på en opladning.
Udviklingen går fortsat i en positiv retning for danske elbilejere. Ny statistik viser nemlig, at antallet af offentlige ladestandere vokser hurtigere end antallet af elbiler.
Det kører generelt ikke særlig godt for kinesiske bilmærker i Danmark. 2024 var et fint år for nogle få kinesiske mærker, men starten på 2025 ser ikke godt ud.
Den nye udgave af Lexus’ luksus-SUV har fedt design, tonsvis af udstyr og en attraktiv pris. Men affjedringen og drivlinjen i plug-in hybriden hænger ikke sammen.
Elbiler er kommet for at blive! Det vælter ind med nye modeller på markedet i Danmark, og vi har lavet en liste med alle elbiler i Danmark i 2025 – inklusive priser og rækkevidde på de forskellige modeller.