Danmark har cirka 50.000 fritlevende krondyr. Store dyr, som vejer op til omkring 200 kilo. Og de er hverken trænede i at færdes i trafikken eller gode til at forudsige, hvor der kommer biler. At ramme et stort krondyr kan føre til totalskade af bilen - og, langt værre, til alvorlige personskader.
Jo flere advarsler om krondyr og andre hjorte man kan få, før man overhovedet er tæt på at møde dem på sin vej i bil, jo bedre.
Volvo var først til at indføre et nødbremsesystem, der tog højde for store dyr. At ramme en elg, som man kan i vores naboland, kan være katastrofalt (og det er heller ikke lykken at ramme en kænguru på en australsk landvej), og fremover skal den ene Volvo også advare den anden for at forhindre, at man kommer i nærheden af at ramme et stort dyr.
Allerede i 2016 startede Volvo op med sladrehanke-systemet, også kendt som connected safety - internet- og databaseret (anonym) deling af væsentlige advarsler mellem biler.





Fanger gående i siden af motorvejen
Sensorer og kameraer samler data om eksempelvis glatte veje, tåge, en havareret bil eller kødannelse, i faglig tale kaldet Car2X, hvilket også sker hos mærker som Mercedes-Benz og Volkswagen.
I de nyeste modeller, EX60, EX90 og ES90, udvider Volvo det delingsbaserede system med indsamling af data omkring store dyr, fodgængere og cyklister - og vejarbejder.
Man skal forestille sig, at eksempelvis en EX60 via sine sensorer opfatter et krondyr længere fremme (Large Animal Alert). Via connected safety deles den præcise placering med andre Volvo'er - føreren får en advarsel, hvis turen går forbi det sted, hvor krondyret er spottet. Simpelt, brugbart.
Det samme gælder hvis en af de tre Volvo-modeller spotter en gående eller en cyklist i siden af motorvejen (Vulnerable Road User Alert), hvor det ikke er meningen, man skal opholde sig; det bliver delt, så andre er klar over, der potentielt er fare på færde.
Man skulle umiddelbart tro, at advarsler om vejarbejder og uheld længere fremme allerede var en del af systemet, men det er også nyheder i EX60, EX90 og ES90; her får biler ikke kun data fra andre biler, men også fra eksempelvis Vejdirektoratet.
Volvo oplyser, at flere end en million biler fra mærket allerede er udstyret med connected safety-systemet, så de kan dele og modtage advarsler.



