Ny el-crossover: MGS5 klar mod Renault Scenic E-Tech og Skoda Elroq
Bilbasen har allerede afsløret designet på efterfølgeren til Danmarks billigste elbil, MG ZS EV. Nu kommer der også langt flere fakta på bordet for afløseren, som hedder MGS5.
Facelift af Mazda 2 Hybrid fjerner noget af ligheden med originalen, Toyota Yaris. Det mere Mazda-specifikke design kommer dog ikke med det nye og stærkere hybridsystem fra Yaris.
TEKST Morten B. Bek FOTO PR
Mazda 2 Hybrid er en næsten 1 til 1-udgave af Toyota Yaris Hybrid. Forskellene fra original til kopi er stærkt begrænsede, og udskiftningen af Toyota-logoet har været den største opgave for designerne hos Mazda.
Designerne har heldigvis fået lov at lege lidt mere med den japanske minibil i forbindelse med et facelift af 2 Hybrid, som Mazda lige har afsløret. Nu er det muligt at kende en Mazda 2 Hybrid fra en Toyota Yaris Hybrid – også selv om logoerne skulle være pillet af (chancerne for det er nok små).
LÆS OGSÅ | Mazda MX-30 falder med 50.000 kr.
Faceliftet kommer i kølvandet på Toyotas facelift af Yaris. For første gang kan man vælge mellem to hybridmotorer i Yaris, men det samme kommer ikke til at lade sig gøre i Mazda-udgaven.
Mazda-designerne kan, trods alt, ikke trylle. Det er ikke sådan, at Mazda 2 Hybrid pludselig ligner en skrumpet 3’er. Den ligner bare mere de andre Mazda-modeller, end den har gjort hidtil. En stor, lukket grill med Mazda-logo i toppen giver tydelig variation fra Yaris – som man nemt ser på billederne. Bagtil har Mazda fjernet det gennemgående refleks-bånd på tværs af bagklappen, som Yaris stadig har.
Hvor det før var ligegyldigt i forhold til design, om man købte den ene eller anden af de to minier, har Mazda nu udgaven med det mere elegante design.
LÆS OGSÅ | Her er priserne på den faceliftede Mazda 3
Toyota holder et stærkt kort tæt til kroppen, som ikke bliver delt med Mazda: en stærkere hybridvariant. Den nye Hybrid 130 har samme 1,5-liters benzinmotor som den eksisterende Hybrid 115, men flere hestekræfter og væsentligt højere drejningsmoment. Som navnet fortæller, har Yaris Hybrid 130 hk (og 185 Nm), mens Yaris Hybrid 115 og den faceliftede Mazda 2 Hybrid har 116 hk og 141 Nm.
Mazda 2 Hybrid får heldigvis gavn af de øvrige opgraderinger, som Toyota har indført med Yaris-faceliftet. Nyt infotainmentsystem med netbaserede opdateringer, ny digital instrumentering og nyt kamera og ny radar til de aktive sikkerhedssystemer, som dermed skulle kunne “se” længere og fungere bedre end før.
Bilbasen har allerede afsløret designet på efterfølgeren til Danmarks billigste elbil, MG ZS EV. Nu kommer der også langt flere fakta på bordet for afløseren, som hedder MGS5.
Den nye Kia EV3 med 604 kilometer rækkevidde og Prestige-udstyr til spotpris på privatleasing: 1.495 kr. om måneden i 36 måneder. Man skal bare være klar til høj engangsydelse.
Hvert år findes Årets Bil i Danmark og Årets Brugtbil – og i samme genre kåres Årets Varebil. I 2025-kåringen er et meget varieret felt kogt ned til fem modeller.
XPeng G6 har kun været på markedet i Danmark siden august, men nu er den model forældet. I Kina har XPeng præsenteret en G6 med hurtigere opladning, designændringer og mere lækkert interiør.
Den nye udgave af Lexus’ luksus-SUV har fedt design, tonsvis af udstyr og en attraktiv pris. Men affjedringen og drivlinjen i plug-in hybriden hænger ikke sammen.
Elbiler er kommet for at blive! Det vælter ind med nye modeller på markedet i Danmark, og vi har lavet en liste med alle elbiler i Danmark i 2025 – inklusive priser og rækkevidde på de forskellige modeller.