Honda brint CR-V
Elbiler
1. december 2022

Honda CR-V kommer på brint – og opladning

Den nye brintbil bliver den første serieproducerede brintbil, som (også) kan lades op med kabel. Den går i produktion i 2024 i USA.

TEKST Morten Bek FOTO PR

Elbilernes dominans virker sikker. Det ruller for alvor mod en ren elektrisk fremtid. Den eneste anden teknologi, som har potentiale i biler (og varebiler, busser og lastvogne) er brint.

Brint, som i en brændselscelle i bilen omdannes til strøm, har været mere eller mindre undervejs i personbiler i mere end 20 år, men alligevel er de eneste serieproducerede modeller i dag Hyundai Nexo og Toyota Mirai.

Men teknologien udvikles hurtigt videre. Mere kompakte brændselsceller, mere effektiv brug af brint – og længere rækkevidde. BMW og Toyota er for nylig gået sammen om serieproduktion af brintbiler, hvilket i praksis betyder, at BMW X5 kommer som brintbil i løbet af et par år.

Honda er en af pionererne, når det kommer til brintbiler. I 2022 fik japanerne certificeret den første brintbil i USA (FCX), og frem til 2021 producerede Honda brintbilen Clarity.

Honda Clarity Fuel Cell

Fungerer som både brintbil og elbil med kabel

Nu har japanerne en ny brintbil på vej, og den har på alle måder mere folkeligt potentiale end den store sedan Clarity, som havde et design, kun designafdelingen hos Honda virkelig kan elske: SUV’en CR-V.

Honda overrasker på flere måder med den kommende brintudgave af CR-V. For det første er det positivt, at den nye CR-V bruges som basis – og ikke et særpræget design, som er unikt og skriger BRINTBIL.

For det andet er CR-V på brint ikke bare en brintbil. Den vil nemlig have et større batteri indbygget, som kan lades op med kabel ved en ladestander/-boks. Brintbilen vil kunne køre alene på batteriet ved bykørsel – og på længere ture sætter brændselscelle-systemet ind og leverer strøm til elmotoren.

05 2023 Honda CR-V Sport

Tager over efter sportsvognen NSX

Den sidste overraskelse omkring den nye CR-V på brint er stedet, bilen skal produceres. At den skal produceres i USA er ikke noget særligt eller usædvanligt, men selve produktionsstedet er specielt.

Den nye brintbil tager over efter sportsvognen NSX (i USA sælges den af søstermærket Acura) på Honda Performance Manufacturing Center (PMC) i Marysville i delstaten Ohio. Det er et stærkt specialiseret produktionssted, og med valget af PMC tyder det på to ting: NSX får ikke umiddelbart en afløser, og brintudgaven af CR-V bliver ikke masseproduceret, da PMC har begrænset kapacitet.

Det er for tidligt at sige, om Honda planlægger at introducere CR-V’en med brintteknologi i Europa.

Samlino logo
9 ud af 10 kan i gennemsnit spare 3.000 kr. på deres bilforsikring.
Indtast din nummerplade og se din pris på 30 sekunder - gratis!
Jeg kan ikke nummerpladen