Tryghed betyder mere end ord. En motorjournalists ord er for intet at regne i forhold til Toyota-forhandlernes tryghedsskabende service og deres bilers holdbarhed.
Jeg kan ikke finde andre forklaringer på, at det er lykkedes Toyota at komme ind i top 10 over de mest indregistrerede nye biler med Urban Cruiser i første kvartal. Og den hører ikke til i hverken top 10 eller top 50, den Suzuki-udviklede Urban Cruiser.
Ingen, som i ikke en eneste, vil jeg anbefale at købe Urban Cruiser. Jeg ville ønske, at de 936 danskere, som i løbet af årets første tre måneder har modtaget deres nye Urban Cruiser, ville have lyttet til mig og andre motorjournalister. Det er 936 danskere, som har købt (eller, håber jeg, leaset) en elbil, der godt nok er en helt ny model, men også en bil, der teknologisk set svarer til en elbil fra 2018.

Det er sælgerens skyld
Var de 936 mennesker da bare gået til Kia, Renault, Skoda eller på brugtmarkedet, hvor de havde fået en ordentlig bil. En meget bedre elbil, der ikke skal bruge en hel formiddag på at DC-lade fra 10 til 80 procent. De kunne have fået velkørende, lækre, rummelige biler, men de har fået en simpel og træls Toyota.
Hvis jeg havde stået overfor hver eneste af de 936 personer, som har sat deres autograf på en kontrakt hos de danske Toyota-forhandlere, så havde jeg kastet mig ind over skrivebordet for at lægge mig på kontrakten. For at beskytte de 936 personer. Jeg ville derefter have undskyldt min optræden, have revet kontrakten i tusind stykker og have sagt til sælgeren, at han eller hun skulle gøre sig arbejde ordentligt.
Han eller hun skulle have brugt sine evner til at sælge en større og bedre bil, for der står to meget, meget bedre elbiler i udstillingen, som Toyota selv har udviklet: C-HR+ og BZ4X. 299.990 kr. koster de begge, og det er kun 30.000 kr. mere end Urban Cruiser 61 kWh Executive. 269.990 kr. for en Urban Cruiser - det er røveri af sagesløse mennesker.

Det kan kun være loyalitet
Hvordan kan flere danskere i løbet af første kvartal have valgt Urban Cruiser, end der er danskere, der i samme periode har valgt Renault 5 E-Tech og Cupra Tavascan. Det er trygheden og Toyota-loyaliteten, der ligger som en tåge over de 936 nye Urban Cruiser-ejere.
Loyalitet, holdbarhed og fremragende værksteder har fået mange tilbagevendende kunder til at købe mere eller mindre jammerlige Toyota'er gennem årene. De er kommet tilbage, for selv en jammerlig bil fra Toyota er bedre end en fantastisk Skoda, når mærke- og forhandlerloyalitet er med i ligningen.
Det er kun lidt mere end tre år siden, Toyota-sælgerne lavede et nummer, der var lige så groft som at sælge en Urban Cruiser. Det var, da BZ4X kom på markedet. En komplet ufærdig elbil med et ekstremt forbrug. BZ4X er endelig, efter opdatering på opdatering, og senest et stort facelift, blevet en god bil, som sælgerne med god samvittighed kan anbefale.
Urban Cruiser - og den næsten identiske Suzuki E Vitara - er en bil, der kræver noget helt andet af sælgerne. Jeg ser det for mig, hvordan de fjerner navneskiltet fra skjorten, giver sig selv en mental opsang - og så gør sig klar til at vinke farvel til den gode samvittighed.
"Hvis jeg må vise Dem vores nyeste model? 936 danskerne før Dem har allerede fået sådan en flot model at køre i. Hvad siger de...? Nej, De skal sandelig ikke tro på, hvad De læser. De ved vel, at Toyota altid vil sine kunder det bedste?"



