Kan det være en studietur til Kina, der er gået galt? Eller har Audis kinesiske designafdeling overtaget styringen i Ingolstadt? Designerne hos Audi har bakset et design sammen, der meget vel kan være det værste fra mærket i mange år, og det er at finde på den nye Q3 Sportback.
Bevares, den første generation Q3 Sportback var da heller ikke et mesterværk, men den var da heller ikke underlig, og den var heller ikke en fejltagelse.
Den almindelige udgave af den nye Q3, som jeg for nemheds skyld kan kalde SUV'en, har et pænt design. Inspirerende? Nej, det er en best off-model, der kommer med noget fra A6 Avant (den med benzinmotor), Q5 og den udgående Q8 E-Tron. Audi har "ringet den ind", som man siger på engelsk; designerne blev hjemme fra arbejde, men de fik da alligevel sendt et eller andet til chefen, mens de ordnede vasketøjet derhjemme.










Et dødt dyr, der har ligget for længe i solen
Q3 Sportback er endt med at være plump. Den er pustet op, så den ligner et dødt dyr, der har ligget meget lang tid og rådnet i solen.
Verden har nok aldrig før set SÅ smalle baglygter, og man kan spekulere i, om der bag den tykke liste mellem de øverste lygter og LED-striben gemmer sig nogle lygter, vi ikke må se, men som vi gerne vil se?
Jeg har fået ind i hovedet, at den sorte plamage (på den hvide bil på billederne), der har ædt hele bagkofangeren, ligner munden på et vrælende barn. Nu kan jeg ikke få det til at gå væk, når jeg kigger på Q3 Sportback.
Om jeg er designer? Nej, men jeg har et udmærket syn, og med et tegneprogram fra 2010, vil jeg vædde fire flasker danskvand fra Harboe på, kan jeg lave noget, der er meget smukkere end den kinesiske rædderlighed, Audi vover at kalde Q3 Sportback.

Jeg kunne være ligeglad, for Q3 Sportback kører på benzin, diesel eller benzin og strøm. Det gør vi os ikke i her i Danmark, så derfor kunne jeg være ligeglad. Men den kommer sikkert på gaden som udlejningsbil, og så skal vi alligevel se på den.
Min pointe, udover min væmmelse over bilens design, er, at Audi må se at komme videre og vove noget nyt med et design, der imponerer. De kunne passende lære noget af designere bag den nye AUDI E5-elbil (det er, åbenbart, et helt nyt mærke, men med samme navn. Bare med STORE bogstaver), der laves i Kina til Kina for kinesere - og ikke til europæerne.
Og Audi... så må I rigtig gerne se at blive færdige med den kompakte elbil, I har lovet kunderne. Den burde have været der NU - som et friskt pust i konkurrencen, der handler alt for meget om store, voldsomme og dyre premium-biler. Kan vi forresten aftale, at det ustyrligt brugte ord premium snart får lov at dø, som det oppustede dyr, der har ligget for længe i solen?