EU-tolden på kinesisk producerede elbiler er en ting, kinesiske bilproducenter gerne vil af med. En anden ting de gerne vil komme til livs er opfattelsen af kinesiske mærker som meget fremmede blandt europæiske forbrugere.
Produktion af kinesiske biler på europæisk jord kan være løsningen på begge udfordringer, for det vil gøre bilerne fri af told, og samtidig er der en chance for, at kinesiske biler lavet i Europa med europæisk arbejdskraft vil blive set med andre øjne - som noget acceptabelt.
Læs også: Den næste Opel har kinesisk baggrund
Kinesiske producenters drøm om europæisk funderet produktion har kørt længe. Omoda, en del af Chery, producerer 5'eren på en tidligere Nissan-fabrik i Spanien, tæt på Barcelona, og BYD er først med en fabrik, der bygges op til formålet; den er under færdiggørelse i Ungarn.
MG annoncerede for få dage siden en helt ny fabrik i Galicien i det nordlige Spanien, der forventes at koste cirka 1,5 milliarder kr. - og den vil i 2028 give job til cirka 2.000 mennesker. Spanien, som har forholdsvis lave lønomkostninger, god infrastruktur og mange års erfaring med bilproduktion, er et oplagt valg.

Rigtig produktion eller bare samlesæt fra Kina?
I efteråret sidste år rykkede XPeng ind hos Magna Steyr i Østrig, og mens det ikke er med fuld produktion, men med samling af biler med store samlesæt fra Kina, så klassificeres bilerne som europæisk producerede.
At hægte sig på en europæisk virksomhed og bruge et eksisterende samlebånd er den hurtigste og billigste løsning for de kinesiske producenter. Og på det felt kommer der nu virkelig fart på.
Der er meget stor overkapacitet på mange europæiske bilfabrikker, og for mærker som Ford og Nissan er der ingen lindring i sigte, for det går ikke godt, og der er lang udsigt til bedring. Så både Ford og Nissan inviterer kinesiske producenter indenfor, så samlebåndene kan køre mere stabilt og rentabelt.
Læs også: XPengs biler kommer nu fra Østrig
Ford har fremskredne forhandlinger med Geely, moderkoncernen bag Polestar, Volvo og Zeekr, om at åbne op for produktion af bl.a. modellen Geely EX5 på fabrikken i Valencia i Spanien. Det er nemt at forestille sig, at Ford-fabrikken med tiden også kan producere eller samle biler fra Geelys andre mærker - måske Polestar, måske Zeekr.
Ford får både bedre udnyttelse af produktionsfaciliteterne og, forventes det, adgang til Geelys teknologier omkring assistentsystemer. Det kræver ikke den store fantasi at se, at kommer Ford i Europa ikke tilbage på sporet i løbet af de næste fem til 10 år, så er der en køber til fabrikken i Valencia.
Det er heller ikke svært at forestille sig den situation for Nissan-fabrikken i Sunderland i England, der kun kører på halv kraft. Nissan har netop indgået en aftale med Chery om produktion på fabrikken, der er Englands største bilfabrik, fra 2027. Chery skal overtage samlebånd nummer et og vil sandsynligvis producere biler under eget navn og under mærkerne Jaecoo og Omoda.

Nissan byder velkommen til Chery i England
Stellantis, den magtfulde virksomhed bag bl.a. Citroën, Fiat og Opel, lukker ikke bare samarbejdspartner Leapmotor (som Stellantis ejer en stor del af - og som skal hjælpe Opel med en ny model) ind i europæisk fabrikation, men også samarbejdspartner Dongfeng, som står bag Voyah, skal fremover producere biler i Frankrig.
Det er en enorm ændring af europæisk bilindustri på meget kort tid, og det er taktisk smart af kinesiske producenter at komme ind og tilbyde at overtage ledig kapacitet.
Man kan se det som en trussel eller som en hjælp - en trussel fordi kineserne får en direkte adgang til Europa og europæisk know-how, så de kan sælge biler billigt lavet af kinesiske samlesæt, som ikke straffes med ekstra told i Europa. Det gør konkurrencen endnu værre for europæiske og japanske bilproducenter, som så til gengæld får en økonomisk gevinst ud af at give kineserne adgang til produktionsfaciliteterne.
Europæisk bilproduktion kan se meget, meget anderledes ud om fem eller ti år, end den gør i dag. Produktionen vil sandsynligvis køre lystigt, så spørgsmålet er i højere grad, om det er Kina, der har magten.



