Man tror næsten ikke på det, før man har prøvet det. Den nye Ford Ranger Raptor er en af årets sjoveste biloplevelser.
Video: Anders Berner
Det lyder en smule overdrevet, at kalde det for ‘årets sjoveste bil’. Det er trods alt en pick up. Men Berner er overbevist. Faktisk var han allerede overbevist med den forrige Ford Ranger Raptor – den manglede bare én ting: En ordentlig motor med flere kræfter.
SE OGSÅ | Ford Ranger Raptor – så vild er den
Men Ford har lyttet til sine kunder og i stedet for den 4-cylindrede benzinmotor i den forrige Raptor kommer den i nyeste udgave med seks cylindre. Det betyder både bedre lyd og flere kræfter.
Se med, når Anders Berner tester den nye Ford Ranger Raptor og forklarer hvorfor, at det er årets sjoveste biloplevelse.
V6 og 288 hk
Det er nærmest en naturlov; Når der kommer en ny bilmodel er den med færre cylindre og mindre motor end den gamle. Men med Ranger Raptor er det anderledes. Ford har lyttet til sine kunder og de vil have flere cylindre og mere power.
Derfor er der i den nye Raptor i stedet for den gamle 4-cylindrede monteret en 3-liters V6 med 288 hk og 491 Nm. Der vil også være mulighed for en 2-liters dieselmotor med 205 hk.
SE OGSÅ | VIDEO: Offroad med Stine Sara i Ford Ranger Raptor
Med den nye 3-liters benzinmotor flytter også et mere tungt og lækkert lydbillede ind i Ranger Raptor. Mere højlydt, selvfølgelig. For at give naboerne en chance, har Raptor et elektronisk styret udstødningssystem, som kan indstilles til Quiet (stille). I den indstilling tier bilen stille, mens den i indstillingerne Sport og Baja råber højt.
Støddæmpere stadig fra Fox
Men motoren er kun den ene side af Ranger Raptor. Grunden til Raptors vildskab ligger i lige så høj grad i terrænevnerne. Den er i stand til meget høj fart i ørkenen og andre steder, hvor der er plads til det. Det er styrken og balancen i undervognen, der gør, at man i Raptor kan hoppe højt. Og lande hårdt, men uden at skade hverken bil eller passagerer.
LÆS OGSÅ | Ford Ranger Raptor – vildere og med 288 hk
Det australske udviklingshold har igen valgt Fox som leverandør af støddæmperne. De er kraftige og dynamiske, og de er bare en del af et forstærket hele. Undervognen, som bl.a. har en helt anden bagakslen end de andre nye Ranger-modeller, er forstærket i forhold til den gamle Raptor.
Prisen for Ranger Raptor Van starter ved 545.636 kr. med 2-liters dieselmotor og 566.168 kr. med den lækre 6-cylindrede benzinmotor. Begge priser er inkl. moms.